пʼятниця, 23 лютого 2024 р.

Інформаційна хвилинка

 24 лютого 2024 року- Друга річниця війни в Україні. Презентація для 2-11 класів "730 днів незламності"

https://vseosvita.ua/library/24-liutoho-2024-roku-druha-richnytsia-viiny-v-ukraini-prezentatsiia-dlia-2-11-klasiv-730-dniv-nezlamnosti-786236.html

Хронологія російського вторгнення в Україну 

https://uk.wikipedia.org/wiki/

Як говорити з дітьми про війну: поради психологів

Кілька порад щодо того, як підійти до розмови з дитиною про війну.

ЮНІСЕФ
https://www.unicef.org/ukraine/stories/how-to-talk-to-children-about-war

Війна приносить в життя дітей втрату, невизначеність, активізує страх та тривогу. Діти втрачають звичну повсякденність та впорядкованість життя. Зазвичай відчуття безпеки та захищеності діти шукають у своїх батьків.

Пропонуємо кілька порад щодо того, як підійти до розмови з дитиною про війну.

1. Надавайте інформацію відповідно до віку дитини та подбайте, щоб вона не ретравмувала дитину. 

Діти з найменшого, дошкільного віку, мають право знати, що відбувається у їхній країні, але дорослі також мають відповідальність убезпечити їх від небезпечного контенту. Говоріть з дітьми зрозумілою їм мовою, через казки та історії, де наприклад, козаки боролися проти зла, захищали свою землю (“Котигорошко”, “Чарівні історії про козаків” тощо). Під час розмови стежте за реакціями дитини та будьте чутливими до її рівня тривоги. Це нормально, якщо ви дуже переживаєте через те, що відбувається, але пам’ятайте, що діти сприймають емоційні сигнали від дорослих, тому говорячи з дитиною, намагайтеся тримати контроль над емоціями. Нагадайте, що багато людей наполегливо працюють не лише в Україні, а й у всьому світі, щоб закінчити війну. 

2. Дбайте про медіагігієну та медіаграмотність вашої дитини в умовах війни. 

Будьте уважними до того, яку інформацію отримують діти, прислухайтеся до їхніх розмов, аналізуйте їхні запитання до вас. Діти можуть отримувати інформацію з різних джерел, тому важливо уточнювати у вашої дитини,  звідки вона дізналася ту чи іншу інформацію і якщо вона неточна або неправдива - виправити це. Можна почати з таких запитань: «Це цікава думка. Розкажи, чому ти так думаєш?», «Мені важливо почути твою думку про це…», «Як ти думаєш, де ми можемо отримати більше інформації про це?». Навчіть дитину тому, що таке медіаграмотність та критичне мислення, розкажіть про те, як і для чого можуть поширюватися фейки. Саме тоді, коли дитина запитує, висуває гіпотези, шукає причини - вона мислить, важливо скеровувати дитину та вчити перевіряти знайдену інформацію у різних джерелах, які вважаються достовірними. Нагадайте дитині, що вона може поговорити з вами чи іншим значимим дорослим, коли захоче. 

3. Обмежте потік новин.

Подумайте про те, щоб вимикати новини при дітях дошкільного або молодшого шкільного  віку. Новинний контент наразі є травмуючим для них, може викликати багато занепокоєння та підсилювати тривогу і страх. З дітьми середнього шкільного віку та підлітками ви можете використовувати перегляд новин як можливість обговорити, що відбувається в країні та у вашій громаді зокрема з використанням вищезазначених порад. Також подумайте, як і що ви говорите про ситуацію з іншими дорослими, особливо коли дитина може це чути або бути присутньою під час розмови. Намагайтеся, наскільки це можливо, ввечері, замість перегляду новин з дітьми, робити з ними релаксаційні вправи, грати в ігри, дивитися мультфільми або читати казки разом.

4. Зосередьте увагу на допомозі. 

Дітям важливо знати, що люди допомагають одне одному. Розкажіть, до прикладу, про роботу волонтерів, які надають підтримку всім, хто її потребує, або про те, що робить територіальна оборона. Якщо дошкільня або дитина молодшого шкільного віку захоче підтримати тих, хто допомагає, намалювавши малюнок, плакат або написавши вірш - підтримайте її у цьому. Підлітки можуть виявити бажання приєднатися до роботи у гуманітарному штабі чи іншій діяльності. Розкажіть їм, як це зробити, і пам'ятайте, що безпека вашого підлітка - понад усе. Відчуття того, що ми всі робимо щось для наближення перемоги, надає відчуття єдності та  приносить стишення і психологічний комфорт.

5. Слідкуйте за станом дитини. 

Оскільки війна триває і новини про воєнні події оточують нас звідусіль, триваючи  нон-стоп, важко зосередитися на чомусь іншому. Водночас ви - батьки, найбільш значимі люди та орієнтир для своєї дитини, а їй вкрай важливо, щоб ви цікавилися й новинами із її життя. Продовжуйте  спостерігати за станом дитини, запитуйте час від часу: «Як у тебе справи?», «Як ти почуваєшся?», «Що в тебе нового? Чи ти знаєш, як справи у …(ім’я друга/подруги дитини?«, «Чи є у тебе питання, які б ти хотіла/хотів обговорити?».

6. Подбайте про себе. 

Обмежте своє перебування в мережі та читання новин, наскільки це можливо. Натомість зосередьтеся на якомусь важливому завданні або робіть те, що допомагає розслабитися та відновитися. Діти зрозуміють реакцію дорослих на новини, тому якщо ви справляєтеся з ситуацією - це допомагає і дітям.  


пʼятниця, 16 лютого 2024 р.

День єднання

 16 лютого 2022 року президент України встановив нове свято - День єднання України. 16 лютого Україна відзначає державне свято - День єднання. Президент України Володимир Зеленський заснував його у 2022-му на тлі попереджень про можливу війну.

Як опанувати страх під час повітряної тривоги: поради МОЗhttps://glavcom.ua/country/health/jak-opanuvati-strakh-pid-chas-povitrjanoji-trivohi-poradi-moz-889862.html

У МОЗ наголошують, що боятися повітряних тривог та ракетних атак – це нормально

Міністерство охорони здоров’я на тлі масованих ракетних ударів Росії по території України нагадало, що постійна небезпека неабияк впливає на психічний стан українців. Заступниця директора з психологічного напряму Центру психічного здоров’я та реабілітації «Лісова поляна» МОЗ України Тетяни Сіренко дала низку порад, як можна опанувати страх під час повітряної тривоги.

Якщо ваш страх реальний (наприклад, під час повітряної тривоги) – не варто з ним боротися, але якщо він переростає в паніку або, навпаки, змушує вас завмирати, вам можуть допомогти такі рекомендації:

  • розробіть план дій на випадок небезпеки, поцікавтеся, де є найближче сховище, продумайте маршрут ще до того, як виникне сигнал повітряної тривоги;
  • за першого сигналу тривоги не нехтуйте ним, а прямуйте в укриття, зробіть усе максимально можливе, щоби подбати про власну фізичну безпеку;
  • якщо ви опинилися в ситуації, коли можливості пройти в сховище немає, намагайтеся опанувати себе та мислити раціонально;
    якщо ж виникають невідповідні до ситуації панічні реакції – опанувати себе можуть допомогти техніки заземлення;
  • техніки заземлення можна використовувати самостійно в зручному для вас місці. Вони ефективні у випадку будь-яких станів емоційної нестабільності: сильному хвилюванні, страху, роздратуванні, гострому емоційному болю та в кризових ситуаціях.

🇺🇦День єднання 2024🇺🇦( освітнє відео)

вівторок, 13 лютого 2024 р.

Поради для педагогів

 

Як провести цікаву виховну годину до дня Cвятого Валентина

Практичні поради, які допоможуть зробити виховну годину до дня Святого Валентина цікавою.

14 лютого увесь світ відзначає свято закоханих – день Святого Валентина. В Україні його почали святкувати відносно недавно, але цей день  уже став одним із найулюбленіших свят як для дорослих, так і для школярів. Але як провести виховну годину до Дня закоханих нетривіально? Так, щоб дітям було дійсно цікаво? Маємо для вас кілька порад!

Перш за все – запитайте дітей

Проведіть письмове опитування, аби зрозуміти, що діти думають про свято і наскільки святкування актуальне. У дітей може бути різне ставлення і досвід. Комусь надсилають неприємні листівки, хтось не хоче вдавати пару з однокласником/однокласницею під час ігор у школі, а інший вважає свято не важливим на даному етапі життя. Звісно є ті, хто буде у захваті, втім, не варто поширювати цю думку на всіх апріорі. Нехай діти самі напишуть усе, що думають. 

  1. Як ти вважаєш, навіщо вигадане це свято?
  2. У цей день роблять знаки уваги лише тим, кого люблять, або всім, відносини з ким для вас цінні і з ким ви маєте хороші відносини?
  3. Чи плануєш ти у цей день дарувати валентинки?
  4. Чи надсилали тобі колись образливі тексти у валентинках?
  5. Як би ти хотів/хотіла провести цей день і що від нього очікуєш?

Завдяки цим відповідям ви зможете спланувати проведення свята і заходів. Із них можна дізнатись багато цікавого чи навіть неочікуваного. Опитування може запустити рефлексію, допоможе оцінити важливість події та можливі неприємності.

https://naurok.com.ua/post/yak-provesti-cikavu-vihovnu-godinu-do-dnya-cvyatogo-valentina

Інформаційна хвилинка

 

АНКЕТА для учнів 9 класу

Інструкція для учнів

Дана анкета спрямована на вивчення Ваших професійних намірів та запитів щодо вибору профілю навчання. Спробуйте якомога точніше вибрати одну чи дві відповіді по кожному питанню із запропонованого Вам набору. Варіант вибраної відповіді обведіть кружечком.

1. Чи отримуєш ти в школі інформацію про світ професій?

а) так

б) ні

в) дуже мало

2. Хто здійснює допомогу у професійному самовизначенні?

а) батьки

б)  класний керівник (екскурсії на підприємстві, бесіди представниками різних професій, класні години, присвячені ознайомленню зі світом професій)

в) вчителі-предметники

г) психолог (психологічне тестування, ознайомлення з різними видами професійної діяльності, профорієнтаційні ігри)

д) бібліотекар

е) не отримую допомоги.

3. Чи визначився ти з майбутньою професією?

а) так

б) ні

в) не вирішив остаточно.

4. Яка галузь діяльності або знань тебе найбільше цікавить?

а) природничо-наукова (хімія, біологія, медицина, географія, сільське господарство)

б) точні науки (математика, фізика)

в) суспільно-наукова (історія, політологія, економіка, право, філософія)

г) гуманітарна (література, лінгвістика, педагогіка, психологія, журналістика)

д) мистецтво (музичне, театральне, образотворче)

е) інші (вкажіть).

5. Знання  яких  шкільних  предметів  необхідні  для  оволодіння  обраною  тобою професією?

6. Чи знаєш ти, які профілі навчання є в 10-11 класі твоєї школи? Назви їх:

7. Чи відповідає профіль навчання твоїй майбутній професії?

а) так

б) ні

в) не вирішив остаточно.

8. За яким профілем ти хотів би навчатися?

 


 

Всеукраїнський урок з профорієнтації: "Обери професію своєї мрії"

понеділок, 12 лютого 2024 р.

ЯК ПРАВИЛЬНО СПІЛКУВАТИСЯ З ПІДЛІТКАМИ: ПОРАДИ ПСИХОЛОГА

 https://ranok.ictv.ua/ua/2021/11/13/yak-pravilno-spilkuvatisya-z-pidlitkami-poradi-psihologa/

Народження дитини — це щастя для кожної родини. Ти опікуєшся, підтримуєш у всіх починаннях, радієш, що таке янголя охоче ділиться своїми думками, переживаннями та мріями.

Але в один момент, ти навіть не можеш зрозуміти, у який саме, твоє янголя вже не радує тебе усмішкою, а постійно кричить та закривається в кімнаті. І дізнатися, про що воно думає чи мріє, вже геть нереально.

Ні для кого не секрет, що дівчата випереджають хлопців у фізичному розвитку. Саме в цей період треба «нагострити вухо» і слідкувати за зміною поведінки своєї дитини.

Підліток переживає фізичні зміни — це для нього шок. Всі його однокласники також проходять крізь це, і в їхньому маленькому соціумі починають формуватися нові групи, критерії оцінювання, авторитети і тому подібне.

Тож важливо цікавитися, як справи в школі, не тільки через оцінки, а й через стосунки з однокласниками. Та допомагати підлітку справлятися з труднощами, долати комплекси та підкорювати нові вершини.

Підлітки мають дуже тонку та делікатну психіку, будь-яке неправильне зауваження чи образа можуть надовго закріпитися у його пам’яті і стати породженням комплексів та психологічних травм. Тому головне — не тиснути на підлітка у спілкуванні.

Варто пам’ятати, що підліток — вже не дитина, а майже доросла особистість.

Треба не вказувати, що йому робити, а запитувати його думку з будь-якого приводу. Потрібно потихеньку уводити його в доросле життя. Таким чином батьки показують, що довіряють своїй дитині і її думка важлива для них.

Перше, що ми маємо знати — підлітковий вік поділяється на різні етапи. З  10 до 13 — це молодший підлітковий вік, з 13 до 15 — середній і з 15 до 18. Далі підлітковий вік завершується.

І весь цей довгий проміжок  часу відбувається становлення дитини як особистості.

– Яким чином це відбувається? Дитина це маленька копія своїх батьків.

Як поводять себе батьки, так само і буде поводити себе дитина.  Це все відбувається не свідомо, завдяки дзеркальним нейронам в нашому мозку, які копіюють поведінку інших людей, — розповідає психолог Ольга Кисленко.

Дзеркальні нейрони — нейрони головного мозку, які збуджуються як при виконанні певної дії, так і при спостереженні за виконанням цієї дії. Ці нейрони можуть бути задіяні у розумінні дій інших людей і у вивченні нових навичок шляхом наслідування.

– Перш ніж налагоджувати стосунки з дитиною-підлітком, батькам треба спочатку розібратися в собі.

Часто батьки самі відштовхують своїх дітей.  Вони мають свої особисті проблеми, травми дитинства, тривоги, страхи та хвилювання.

І коли дитина хоче чимось поділитися, батьки переносять свої хвилювання на дитину, навантажують її своїми проблемами, і вона вже ні про що не хоче говорити.

Тож батькам спочатку треба знайти контакт із собою. Навіть, коли батьки з підлітками звертаються до психолога, то на сеанси ходять окремо батьки і окремо діти, і професіонали працюють з кожним окремо.

Батьки також мають свої травми, і також виросли в неідеальному світі, тому намагатися зробити ідеальну дитину — нереально.

Щоб дитина почала вам відкриватися, до неї треба проявляти справжній інтерес. Показувати, що вам дійсно цікаве життя підлітка.

Не просто перевіряти щоденник та цікавитися шкільними подіями, а й інтересами дитини. Дізнатися про її улюблені книги, фільми, заняття, шкільні предмети, погляди на життя та інше, що може розкрити для вас вашу дитину.

Але головне при цьому не порушувати особистих кордонів, тобто в дитини має бути особистий простір.

Також треба знати круг спілкування своєї дитини — і не тільки по розмовах дитини, а й особисто. Для цього треба запрошувати їх у гості.

Є один момент, і тут дуже важливо вчинити правильно.

Цей момент наступає тоді, коли діти приходять і розповідають, що вони зробили якусь «шкоду». В цей момент більшість батьків реагують неправильно. Вони починають казати: «Та як ти міг?», «Що ж ти накоїв?», «Це дуже погано, такого не можна робити» і тому подібне.

Цього категорично не можна робити.

Варто один раз так сказати, й дитина назавжди закриється від вас. Іншого разу вона не прийде вже і не розкаже вам нічого. «Шкоду» вона, звісно, буде робити і надалі, але казати нікому не буде, адже довіра до батьків зникне.

Найголовніше — приймати дитину такою, якою вона є. Зробила вона щось погане — вислухайте її і намагайтеся зрозуміти, чому вона це зробила. Вона все ж таки прийшла і розповіла вам, значить вона вам довіряє і потребує вашої допомоги.

Вона не звернулася до друга чи подруги, не почала шукати поради в інтернеті, а прийшла до вас, до батьків — це треба цінувати, адже все тримається на довірі.

Згадуйте себе у їхньому віці. Запитуйте себе: «що я приховував від своїх батьків? А чому я це приховував? Чи хочу я, щоб дитина моя це приховувала?». Пам’ятайте про дзеркальні нейрони в нашому мозку і про те, що поведінка ваших дітей скопійована з вас.

Найголовніші помилки у спілкуванні з підлітками: знецінення, звинувачення, критика.

Не знецінювати. Коли дитина каже, що погано себе почуває, особливо морально, що вона нервує, хвилюється, їй неспокійно на душі, не варто закривати на це очі. Особливо не треба казати: «Які у твоєму віці можуть бути проблеми? Випий чай з м’ятою, заспокойся і все пройде».

Ні, не пройде. Таке ігнорування проблеми може призвести до небезпечних наслідків.

Не звинувачувати. Якщо дитина щось скоїла погане або принесла зі школи низьку оцінку, не 12, а 8, то треба їй пояснити, що 8 це також нормально, і  що це не сильно впливає на життя дитини.

Коли ж батьки звинувачують дитину, що треба було заробити 12, і внушають їй думку, що вона має бути відмінником – це призводить до розвитку комплексів і заниженої самооцінки.

Не критикувати.  Неконструктивна критика, типу: «Ти це не так зробив», «Ти це не так поклав» або ж «Ти винний у тому, що все пішло не так» дає підлітку сильне почуття провини.

Це закріплюється у підсвідомості так сильно, що решту свого життя людина почуває провину за все: не так подивилася, не те сказала, не так зробила завдання від керівництва та інше.

Головне пам’ятайте, що дитину треба підтримувати і хвалити, і не думати, що за кілька місяців підліток стане професіоналом у певній сфері.

Не забувайте, що підліток знаходиться у пошуках себе і свого улюбленого заняття, яке, можливо, потім стане його професією. Давайте дитині вибір, підтримку і любов — це найголовніше, — говорить психолог.

Підлітковий вік — найтяжчий період нашого життя, ми переживаємо зміни — як фізичні, так і моральні. Нам тяжко і ми потребуємо підтримки. Згадай себе.

Бути батьком — нелегка робота. Ти ніби на мінному полі. Бачиш перед собою ціль, до якої не так вже і далеко, але один неправильний крок і ти можеш втратити все.

Ніхто не може дати чіткої інструкції як діяти, адже діти — це маленька копія батьків. Дзеркальні нейрони, пам’ятаєш? А кожна людина — індивідуальна, тому до кожного підлітка потрібен індивідуальний підхід.

Тож варто замислитись над своєю поведінкою. Провести роботу над собою, пропрацювати свої проблеми і травми, а потім вже ти зможеш знайти підхід до дитини.

понеділок, 5 лютого 2024 р.

6 лютого, вівторок - День безпеки в Інтернеті

 06 лютого 2024 року у світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом “Разом для найкращого Інтернету”. Це вже 21 День безпечного Інтернету. Метою Дня безпечного Інтернету є поширення знань про безпечне та відповідальне використання цифрових технологій для дітей та молоді.

Перегляньте відео

До Дня безпечного інтернету (06.02.2024)

Тиждень безпеки в Інтернеті

 

з 05.02 - 09.02.24

Якщо дотримуватися основних правил безпечної роботи в Інтернеті, то подорож Інтернетом принесе багато користі та задоволення!

 

Користуйся можливостями!      

Інтернет являє собою всесвітню інформаційну комп’ютерну мережу, що поєднує в єдине ціле безліч комп’ютерних мереж, що працюють за єдиними правилами. Інтернет не є комерційною організацією й нікому не належить. Користувачі Інтернету є практично у всіх країнах світу. Комп’ютери зв’язуються за допомогою ліній зв’язку. Для підключення лінії зв’язку до комп’ютерів використовуються спеціальні електронні пристрої (модеми), установлюються програми для спільної роботи. Комп’ютерна мережа – це об’єднання комп’ютерів, ліній зв’язку між ними й програм, що забезпечують обмін інформацією. До Інтернету мають доступ десятки мільйонів користувачів. Ріст і розвиток Інтернету триває, і на середину століття очікується значне збільшення ролі Інтернету у всіх інформаційних технологіях. Однією з переваг Інтернету є корисність. Обсяг інформації незрівнянно великий. Подання й зручність її сприйняття поки не можуть зрівнятися із книгами або телебаченням, але кількість і доступність інформації в мережі значно вища. Інтернет – джерело найбільш свіжої інформації. Проте з розширенням глобальної комп’ютерної мережі, збільшенням кількості доступної інформації й послуг виникає проблема перевірки та достовірності.

Електронна пошта (e-mail) – перший із сервісів Інтернет, найпоширеніший і найефективніший з них. Електронна пошта – типовий сервіс відкладеного читання (off-line). Ти відправляєш своє повідомлення, як правило, у вигляді звичайного тексту, а адресат одержує його на свій комп’ютер через певний проміжок часу, і читає твоє повідомлення тоді, коли йому буде зручно. До інтерактивних сервісів, що служать спілкуванню людей через Інтернет, відноситься ICQ. Користувачі, встановлюючи одну програму, можуть спілкуватися в реальному режимі (on line). Також дуже популярні чати. Користувачі приєднуються до одного з каналів – тематичних груп і беруть участь у розмові, що ведеться не голосом, а текстом.

Будь обережним!

В Інтернеті є, звичайно ж, своя небезпека. Сьогодні немає засобів впізнання особи, з якою спілкуєшся, тому важко перевірити інформацію щодо співрозмовника. Є дуже багато випадків, коли себе видають за інших, приписуючи собі гарну зовнішність, риси характеру, захоплення тощо. Подумай, чи хотів би ти спілкуватися з нещирою людиною?





четвер, 1 лютого 2024 р.

Безпека дітей в інтернеті та булінг

 Що потрібно знати!

22 листопада

  Мода. Що означає бути модним? https://youtu.be/WWV9ryiKjZg?si=bJnah3nWXjx_tVqz Я школяр🎒 Розвиваючі мультики для дітей українською |Розпо...